12 Maddeyle Muhteşem Mucidin Günlük Beslenme Disiplini

Nikola Tesla kuşkusuz, insanlığın görüp görebileceği en yaratıcı ve üretken beyinlerden bir tanesiydi.

12 Maddeyle Muhteşem Mucidin Günlük Beslenme Disiplini

Hayatının son demlerine kadar hepsi de birbirinden kıymetli çalışmalar yürüttü; ve daima enerjik kalmayı, odaklanabilmeyi becerdi. Tesla münzevi, aseksüel ve kendi halinde bir hayat yaşadı.
Muhteşem mucit Tesla'nın son anlarına dek nasıl zımba gibi kalmayı başardığını, gelin kendi ağzından dinleyelim.
1. 1933’te, 77 yaşındayken verdiği bir röportajda Tesla şöyle diyordu:
"Yaşlılığımızda vücut ve zihnimizin ne durumda olacağını, gençliğimizi nasıl geçirdiğimiz belirler. Şu an bunca dinç olmamın sebebi, gençliğimde sizlere göre fazlaca 'iffetli' bir hayat yaşamış olmamdır."
2. Tesla şuna inanıyordu: “Hayallerimi gerçekleştirmek ve ölene dek çalışabilmek istiyorsam, şehvet ve açlığı kontrol etmem gerekir.”
“Tatil istemedim. İşlerime mola vermek istemedim. Herkes hayatını böyle tamamen kendi meşrebine uygun biçimde yaşayabilse, dünya üzerindeki mutluluk ölçülemeyecek derecede artardı.”
3. “İnsanlar hep hayatın ne kadar kısa olduğundan yakınıyor."
"Bu kadarcık bir zamanda, bir şeyleri başarmaya kalkışmanın ne anlamı var; belki sonunu bile göremeyeceğiz diye düşünüyorlar. Halbuki hayat aslında da o kadar kısa değil. Sadece insanlar kendilerini erkenden mezara göndermek için ellerinden geleni yapıyorlar.”
4. Gerçekten de kendi kendimizi verimsiz hale getirmekte, insan ırkı olarak fazlasıyla başarılıyız. Tesla'ya göre bunun en basit biçimi, beslenme alışkanlıklarımız.
"Her şeyden önce çok fazla yiyoruz. Üstelik yanlış şeyler yiyip yanlış şeyler içiyoruz. Kendimize verdiğimiz zararın büyük bir kısmı fazla yemek ve hareketsizlikten geliyor; biriken toksinleri atamıyoruz." 
5. Peki sizce Tesla hangi gıdalarla besleniyordu?
"Bizlere hizmet eden vücutlarımızı kötü gıdalarla bu kadar yormak niye? Ben asit üreten besinleri tüketmemeye çalışırım. 
Bol süt ve su içiyorum; taze sebze ve balık yiyorum. Balık, yüksek oranda fosfor barındırdığından vücutta çok fazla asidik reaksiyona sebep olur. Fakat diğer yandan, beyin için çok iyidir. Bu sebeple, kararında yemeye çalışırım. Çünkü yaşlı bir vücudunuz varsa asit en büyük düşmanınızdır."
6. Bu sözleri ise, 1935 yılında verdiği başka bir röportajdan:
"Et pek yemem. Ama alkol kullanıyorum. Bence bir asır kadar sonra bunca çay, kahve ve tütün tüketmenin “modası geçecek”. Fakat alkol halen kullanılıyor olacak; çünkü bence alkol gerçek bir hayat iksiri. "
7. Demek ki ne diyor? "Asitten uzak durun, vejetarjen ağırlıklı beslenin ama biraz alkol tüketebilirsiniz."
Tesla, her gün viski kullanmasıyla biliniyordu.
8. Tesla’nın çok severek tükettiği gıdalardan bir tanesi de, patatesti.
"Patates muhteşemdir ve bence her gün yememiz gerekiyor. Çok kıymetli mineral tuzlar içerir ve vücut için harika bir nötrleştiricidir. "
9. Ve elbette, egzersizin amansız bir savunucusuydu.
"Her gün 15 kilometreye yakın yürüyüş yaparım. Vaktim yeterliyse, bir yere gitmek için asla taksiye ya da başka bir araca binmem. Bunun dışında, her gün uzun ve sıcak bir banyonun ardından soğuk suyla duş alıyorum."
10. Tesla’nın oldukça disiplinli günlük rutini içerisinde, başka bir şeye daha pek yer yoktu: Uyku.
"Ben uykuyla arası pek iyi olmayan bir aileden geliyorum. Nadir uyurum; uyuyamıyorum. Genellikle günde 1 saat kadar içim geçer. Birkaç ayda bir, 4-5 saat kadar uyuyabiliyorum ve bu olduğu zaman, adeta şarj olmuş bir pil kadar zinde ve kuvvetli uyanıyorum. Uyku harika bir şey; ama bence her gün o kadar da şart değil. "
11. 100 yaşımı görmeyi umuyorum diyen Tesla, ne yazık ki 86 yaşında hayata veda etti.
Ama son yıllarıyla ilgili söyledikleri gerçekten de şahane:
"Fiziksel ve zihinsel sağlığım çok yerinde. Enerjik, güçlü ve halen zihnen çok kuvvetli hissediyorum. İşin ilginci, olgunluk çağımda bile kendimi bu denli enerjik hissetmiyordum. Üstelik, yılların birikimi ve tecrübesi neticesinde, her türlü problemimi artık çok daha kısa sürede çözümlüyorum. "
12. Kısacası Tesla, yaşlılığına müteşekkirdi ve hayat tecrübesinin kıymetini daima biliyordu:
"Eğer vücudunuza ve zihninize iyi baktıysanız, yaşlılığınızda her hedefe giden en kestirme yolları da siz biliyor olursunuz..."